Wizyta studyjna Dyrektor Przedszkola

Wizyta studyjna Dyrektor Przedszkola Nr 7 w Szwecji

Dyrektor Przedszkola nr7 im. M. Konopnickiej Bożena Niemiec wzięła udział w programie unijnym skierowanym do dyrektorów przedszkoli w ramach programu z Unii Europejskiej wizyty studyjne. Przez tydzień wraz z dyrektorami z Francji, Szwecji Wielkiej Brytanii i Łotwy odwiedziła przedszkola w szwedzkim Sundswall i okolicy. Przedszkola w Szwecji są mniejsze. Grupy są mniej liczne a grupą dzieci opiekuje się 3 wychowawczynie. W placówkach znajduje się kilka małych sal tematycznych np: teatralna, plastyczna, do poznawania świata różnymi zmysłami czy kulinarna. Dzieci same decydują które miejsce wybrać do zabawy, swobodnie przechodząc z sali do sali. W salach jest materiał, który dla nas wydawałby się niebezpieczny taki jak gwozdzie, młotki czy naturalny drewniany pniak w którego dzieci wbijają gwozdzie. Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu nie zależnie od pory roku oraz pogody. Zajęcia na świeżym powietrzu odbywają się również w zimie Nikt się nie przejmuje. z dziecko się wybrudzi czy zniszczy sobie ubranie albo, że siedzi na zimnym piasku. Dzieci są tam naprawdę zahartowane. Podstawa programowa oparta jest głównie na nauce języka szwedzkiego oraz matematyki. Generalnie każde zajęcie zawiera w sobie elementy matematyki. Przedszkola w Szwecji są czynne od 7 do 18. Przedszkola utrzymuje gmina. Rodzice również partycypują w utrzymaniu dzieci, ale nie są to duże opłaty. Wizyta dyrektora w Szwecji wzbogaciła jego warsztat pracy, a zdobyte doświadczenia zostały zastosowane w pracy z dziećmi w przedszkolu.